četrtek, 17. oktober 2013

UI 67 Jesenski svečnik



Potrebujemo:
-          obroček iz stiropora
-          sveča
-          želodi
-          leseni dodatki
-          trak iz jute
-          pištola za toplo lepljenje

      Jesen je čas, ki ponuja veliko materialov za ustvarjanje. V tokratnih 67-tih ustvarjalnih iskricah sva jesenske plodove uporabili tudi midve s Katarino.

     Na obroček iz stiropora s toplim lepilom lepimo kapice želodov. Nalepimo jih v več plasteh, da pokrijemo vso belino obročka. Nalepimo tudi nekaj jesenskih dekorativnih elementov. Nato okrasimo še svečko. Odrežemo primerno dolg trak iz jute in ga prilepimo s pomočjo toplega lepila tesno na svečko. Lepimo samo trak, ker nam lahko toplo lepilo začne topiti vosek, če bi ga nanašali direktno na svečko. Prilepimo še želod in kakšen okrasek in naša jeseska dekoracija za na mizo je gotova. 
     Uživajte jesen!

nedelja, 13. oktober 2013

UI 66 Vetrni zvončki

V prvi oddaji nove sezone, ki je bila že 66-ta po vrsti, sva s Katarino izdelovali vetrne zvončke. Okras, ki nas v teh jesenskih dneh, ko večkrat piha veter, prav lepo razveseljuje. Izdelali smo si zvenečega medvedka.

Potrebujemo:


-          cedilo,
-          zveneče paličice (zvončke),
-          lesene kroglice,
-          prejico in šivanko,
-          penasto gumo,
-          škarje
-          pištolo za toplo lepljenje.


Najprej si pripravimo enako dolge nitke, ki jih nato s pomočjo šivanke napeljemo skozi cedilo. Nanje nasnujemo kakšno pisano leseno kroglico in na vsako še zvenečo palico. Namesto zvenečih palčk lahko uporabite tudi kovinske zamaške, odslužene ključe ...

Nato pa na cedilu izdelamo še glavo prijaznega medvedka. Iz penaste gume izrežemo ušesa, gobček, smrček in oči ter vse skupaj prilepimo na cedilo s toplim lepilom, ki mu vremenske neprilike ne morejo tako hitro do živega.

Če imamo vrt, obesimo medvedka na drevo in veter bo s pomočjo naših zvončkov hitro pričel prepevati.

UI 65 Lep pozdrav iz ...


V zadnji oddaji pred počitnicami smo si izdelali čisto svojo razglednico, kot namig da lahko iz krajev, kamor bomo odpotovali pošljemo čisto svoje razglednice.

Potrebujemo:
tršo osnovo v velikosti razglednice
tanek črn flomaster
ravnilo
različne turistične prospekte kraja katerega razglednico želimo izdelati
barvni papir
lepilo za papir
škarje.

Na kartonček, ki bo osnova razglednice, na hrbtno stran narišemo črte, kamor bomo onapisali naslov in seveda tekst. Prednjo stran pa poljubno okrasimo. Nalepimo barvni papir in različne izrezke znamenitosti kraja, kjer smo.
Seveda lahko prednjo stran tudi porišemo, zato bomo potrebolvali barvice ali flomastre.
Pa prijetne počitnice. In pišite kaj ...

UI 64 Družabne igre

V 64 Ustvarjalnih iskricah smo izdelovali družabne igre. Včasih nanje preprosto pozabimo, so pa zabavna izbira za preživljanje prostega časa.

Prva družabna igra, ki smo si jo izdelali je bila MLIN.


Vsak igralec dobi po 9 igralnih žetonov enake barve. Beli začne. Igralca izmenično polagata po en žeton na katerokoli presečišče ali vogal in poskuša zgraditi "mlin" to je po tri enake barve v vrsto - vodoravno ali navpično. Če nasprotnik položi svoj žeton v nasprotnikovo vrsto, mu prepreči, da bi mlin zaprl. Kdor mlin zapre, lahko nasprotniku vzame žeton z igralne plošče, vendar ne iz nasprotnikovega že zgrajenega mlina. Ko igralca odložita vse svoje žetone, jih začneta izmenično premikati. Igralec, ki je na potezi, lahko premakne le en žeton do sosednjega polja. Tudi sedaj vsak poskuša zgraditi nov mlin, da bi nasprotniku vzel žeton. Ko igralcu ostanejo samo še trije žetoni, lahko skoči na katerokoli prazno polje. Zmaga igralec, ki nasprotniku pobere 7 žetonov - vse razen dveh.


Za izdelavo potrebujemo:
print igralne mreže
2 x po 9 plastičnih zamaškov v dveh barvah
lepilo
škarje
trši barvni papir.

Trši barvni papir prepognemo. Izrežemo print igralne mreže in jo prepognemo ter prilepimo v notranjost tršega kartona. Naslovno stran okrasimo s sličico mlina in napisom, na hrbtno stran pa prilepimo navodila za igro. In že se lahko igramo. 

Druga igra, ki smo si jo izdelali je TANGRAM.

To je v bistvu predhodnica puzzle. To je klasična oblikovalna igra (zložljivka) za posameznika, ki izvira iz Kitajske. Igralec skuša iz majhnega števila geometrično preprostih sestavnih delov sestaviti čimveč različnih likov po predloženih skicah ali pa samostojno. Igro sestavlja 7 ploščic, ki so dobljene z razrezom kvadrata.



Potrebujemo:
print s tangramskim kvadratom
trši karton
lepilo
škarje

Print tangramskega kvadrata prilepimo na trši karton in razrežemo po črtah. Tako dobimo različne like - puzzle, ki jih sestavljamo v različne oblike.

Kot zadnjo igrico pa smo si izdelali še igrico SPOMIN.

Potrebujemo:
pokrovčke za vlaganje (enake)
printe različnih ilustracij (po 2 enaki)
lepilo
škarje
Sličice izrežemo in jih prilepimo v notranjost. Obrnemo narobe, premešamo in že lahko začnemo uriti svoj spomin ter iskati pare.

Veselo igranje.

UI 63 Podstavki za kozarce iz CD-jev

Kadar postrežemo pijačo, lahko uporabimo tudi podstavke za kozarce, ki bodo preprečili, da bi se na mizi (ali prtu) naredil moker madež.

Za izdelavo potrebujemo:
odslužene CD-je,
belo akrilno barvo,
servietke,
lepilo za servietno tehniko,
čopič in
škarje.

Cd-je pobarvamo z akrilno barvo. Počakamo, da se posuši. Iz servietkov izrežemo poljubne motive, lahko tudi kroge z motivi v enaki velikosti kot je CD. Servietke razplastimo in zgornjo plast z lepilom za servietno tehniko nanesemo na CD.
Ko se posuši, lahko podstavke uporabljamo.

UI 62 Ujemi ribico

V dvainšestdesetih UI smo se naučili narediti igrico Ujemi ribico. Narejena je iz takšnih materialov, da jo lahko uporabljamo tudi kopalni kadi, med kopanjem.

Za izdelavo igrice potrebujemo
- penasto gumo
- paličico
- košček špage
- škarje
- svinčnik
- magnet in
- pisarniške sponke.
S popočjo šablon (ali brez, kar je še bolje) narišemo na penasto gumo različne vodne živali. Izrežemo. Če bomo igračo uporabljali v vodi, oči narišemo z alkoholnim flomastrom.
Na glavo živalice namestimo pisarniško sponko, tako da z njo penasto gumo preprosto nasnujemo nanjo.
Na paličico, ki bo naša ribiška palica trdno privežemo špago, na drug konec pa na špago prilepimo magnet. Palico lahko po želji tudi okrasimo.
In že se lahko igramo, kdo bo ujel največjo ribo. Veliko zabave!

UI 60 Nakit iz usnja

Usnje je zelo prijazen material za ustvarjanje. V 60-tih Ustvarjalnih iskricah smo si izdelali nakit iz usnja - verižico, zapestnico in broško.
Potrebujemo:
ostanke usnja
trši papir
škarje
univerzalno lepilo
čopič
za ogrlico:  elastični trak
za zapestnico: gumb, šivanko
za broško: sponko


Iz usnja izrežemo krog in ga prilepimo na trši papir. Nato iz belega usnja izrežemo rožico, ki jo prilepimo na osnovo. Izrežemo še krogec iz rdečega usnja in ga prilepimo v cvet. Z Luknjačem naredimo luknjico, namestimo vrvico in verižica je gotova.
Po podobnem principu naredimo okrasek za zapestnico, le da izrežemo še primerno velik trak iz usnja za zapestnico, na en konec nanj prišiemo gumb, na drugega pa naredimo gumbnico. Na trak prilepimo tudi rožni okras.

Broško pa naredimo tako, da na hrbtno stran rožnega okrasa,ki smo ga naredili prišijemo (ali prilepimo) varnostno zaponko.

UI 59 Okvir za sliko



Potrebujemo:
-          trši papir
-          šablono
-          različne okraske (nalepke, gumbke, polperle…)
-          škarje
-          olfa nož
-          svinčnik
-          lepilo za papir

Izdelava preprostega okvirčka za sliko je zelo enostavna. Na trši papir s pomočjo šablone narišemo osnovo kronice, izrežemo. Z olfa nožem naredimo zareze, kamor bomo lahko zataknili fotografijo.


Iz tršega papirja izrežemo še trak, ki ga zložimo v trikotnik in zlepimo ter prilepimo na  hrbtno stran kronice.


Prednjo stran poljubno okrasimo.
Tak okvirček za sliko z našo fotografijo je lahko krasno darilce za našo babico.

UI 58 Škatlica iz sladolednih palčk

V 58 Ustvarjalnih iskricah sva s Katarino naredili škatlico iz sladolednih palčk. Če želimo lahko paličice pred lepljenjem pobrarvamo ali prelakiramo. Mi tega nismo storili.

Potrebujemo:
-          sladoledne palčke
-          lepilo za les
-          gumbe

Nejprej zlepimo dno in sicer tako, da dve paličici postavimo navpično, nato pa nanju vodoravno
lepimo tesno drugo ob drugi sladoledne paličice.
Nato začnemo lepiti stranice. Izmenično lepimo dve navpični in nato dve vodoravni paličici. Pazimo da so stranice poravnane. Lepimo pa do poljubne išine škatlice.
Nato si po enakem principu kot dno, zlepimo še pokrovček, ki ga nato na vrhu okrasimo z gumbi.
Škatlico lahko uporabljamo za shranjevanje nakita ali drugih ljubih nam drobnarij.